هفت جنبه‌ی مهم در زندگی که باید بر روی آنها کار کرد

 

برای آنکه بتوانید در زندگی شخصی و اجتماعی خود پیشرفت کنید، لازم است تا درک درستی از این هفت بخش از زندگی داشته باشید و در مورد تمام موارد مربوطه نیز اطلاعات کافی داشته باشید. البته باید دانست که هر بخش از زندگی دارای دورنمایی بسیار ژرف و پهناور است بنابراین هر چه بیشتر به جزئیات این بخش‌ها دقت نمایید، زندگیِ پُربارتری نیز خواهید داشت. ما در اینجا زیاد وارد جزئیات نمی‌شویم و تنها سرخطی از این جنبه‌های مختلف زندگی را بیان می‌کنیم تا منافع و فعالیت‌های شما را به نوعی دسته‌بندی کرده باشیم.

اما پیش از آنکه بخواهیم هر یک از این بخش‌ها را تک‌تک مطرح کنیم، باید یادآوری نماییم که هیچیک از این جنبه‌های زندگی جدا از دیگری نیست و شما باید همزمان بر روی هر هفت بخش مهم زندگی‌تان کار کنید. چنانچه برای دست‌یابی به هر یک از این جنبه‌ها، کاری انجام ندهید، در عمل به جایی نخواهید رسید. برای مثال اندیشه، یکی از زیرمجموعه‌های ”خردمندی“ است اما به یاد داشته باشید که تغییر اندیشه می‌تواند بر روی تغییر عواطف اثر بگذارد که همین مورد زیرمجموعه‌ی بخش ”روانی“ می‌باشد.

 

معنوی

به عنوان یک انسان، ما نمی‌خواهیم تنها در مورد ”چه چیز“ حرف بزنیم، بلکه می‌خواهیم دلیل آن را هم درک کنیم. تنها نفس کشیدن برای ما کافی نیست بلکه به راستی در پی یافتنِ معنای زندگی هستیم. ما نمی‌خواهیم که تنها تکه‌های یک پازل را کنار هم بچینیم، بلکه می‌خواهیم از معنای تصویر بدست آمده نیز سر در بیاوریم.

تمایل به درک این دنیا و مکانی که در آن زندگی می‌کنیم، و ساختنِ یک نگرش جامع برای وجود داشتن در این دنیا را از جمله موارد معنوی می‌دانند. هر دو جنبه‌ی فلسفی و ایدئولوژیک در تلاشند تا توضیحی برای بنیان‌های ذاتی حقایق بیابند تا به ما کمک کنند که از نظر معنوی رشد کنیم و درک درستی از زندگی و جهان هستی داشته باشیم.

تمرکز معنویت، بر ”باورها“ است!

مشاهدات مذهبی، خواندنِ کتاب‌های مربوط به نگرش‌های معنوی افراد، باورها (در مورد وجود خداوند، معنای زندگی، زندگی پس از مرگ، قانون جذب، و غیره)، ارزش‌های اخلاقی، آرامش روحی، مفاهیم انسانیت، اُمور داوطلبانه، و فلسفه‌ی زندگی از جمله زمینه‌هایی است که باید بر روی آنها کار کنید.

 

هوشمندی

توانایی فراگیری، حافظه‌ی قوی، قدرت استدلال و منطق (برای مثال تجزیه و تحلیل شرایط)، همگی به هوشمندی شما بستگی دارد.

در این بخش از زندگی ما به دنبال تقویت توانایی‌هایمان در زمینه‌های دریافت اطلاعات، پرورش و بالا بُردنِ قدرت درک و غنی‌سازی مغزمان با دانشی هستیم که بتواند زندگی ما را متحول سازد.

تمرکز هوشمندی، بر ”دانش“ است!

به قدرت یادگیری خود شتاب دهید. مهارت‌های مطالعه را در خود بالا ببرید. یک چهارچوب ذهنی مفید برای خودتان طراحی نمایید. سریع‌خوانی را یاد بگیرید. حافظه‌تان را تقویت نمایید. قدرت استدلال و منطق خود را بالا ببرید. هر اطلاعاتی که لازم است را در کتاب‌ها، صفحات اینترنتی و دیگر منابع جستجو کرده و بدست آورید تا بتوانید آدمِ پولسازی شوید (درست مانند یک حرفه‌ای که هرگز بی‌پول نمی‌ماند). همچنین ادم مولدی باشید که از کارِ خود لذت می‌برد.

 

سلامت روانی

عواطف ما همیشه تحت تأثیر عوامل بسیاری هستند. ما می‌توانیم خودمان این عوامل را انتخاب کرده و اجازه دهیم احساساتی بر ما چیره شوند که برای زندگی و پیشرفت مفید باشند. چنانچه ترس دارد ما را به عقب هُل می‌دهد، باید راه‌هایی برای خلاص شدن از شرّ این عامل مُخرب پیدا کنیم (یا از آن برای پیشرفت و حرکتِ رو به جلو بهره بگیریم و هرگز اجازه ندهیم ما را به عقب براند).

سلامت روان، درست به معنی داشتنی ”عواطف سالم“ است!

اگر لازم است به سراغ درمان مشکلات روانی‌تان بروید و با خودتان صادق باشید. برنامه‌های کلامی‌ای که بر اعصاب اثر می‌گذارند را برای خودتان اجرایی نمایید (NLP). خاطرات خود را صادقانه به همراه احساسات‌تان بنویسید (به صورت روزانه). احساس گناه، ترس، داشتنِ ذات خراب(!)، داشتنِ گذشته‌ای بد، همه‌ی اینها را با عواطف مثبت و شادابی و شور زندگی جابجا کنید.

 

مسائل اجتماعی

ما انسان‌ها موجوداتی اجتماعی هستیم و تنها در یک گروه، احساس قدرت می‌کنیم. پدر و مادرها، خواهر و برادرها، همسران، کودکان، دوستان، همکاران، و حتی غریبه‌ها، همگی بخشی از زندگی اجتماعی ما هستند. برای آنکه بتوانید روابط سالمی با دیگران داشته باشید، بسیار مهم است تا درک کنید که این روابط شامل چه چیزهایی هستند و چطور باید از برخوردهای مُخرب و ناسالم جلوگیری نمود.

مسائل اجتماعی، بر ”روابط با دیگران“ تمرکز دارد!

پدر و مادر خوبی باشید. در دوست‌یابی مهارت پیدا کنید. مهارت‌های کلامی در خوش‌صحبتی را در خود تقویت نمایید. یاد بگیرید که در حضور جمع، سخنران خوبی بوده و همیشه حرف‌های مفیدی برای مطرح کردن داشته باشید.

 

حرفه

توانایی شما در پول درآوردن به حرفه‌ای بودن‌تان در کاری بستگی دارد. حتماً کاری را شروع کنید که برای‌تان دارای ارزش باشد، تا جاییکه حتی در ابتدا بتوانید آن کار را بطور داوطلبانه و برای همان ارزش‌هایش انجام دهید. موفقیت حرفه‌ای شما کاملاً به ارزش‌هایی بستگی دارد که برای کارتان قائل هستید. بسیار مهم است که این ارزش‌ها تا چه حد در جامعه خریدار داشته باشد. در غیر اینصورت شما غذایی در سفره‌ی خود نخواهید داشت و نمی‌توانید قبض‌ها را پرداخت نمایید.

همچنین شما باید بتوانید از پسِ مخارج تمام دیگر جنبه‌های زندگی‌تان بربیایید زیرا هر چه پول بیشتری داشته باشید، بیشتر می‌توانید در دیگر جنبه‌های زندگی‌تان هم پول خرج کنید.

حرفه، دقیقاً به معنی پول درآوردن است!

مهارت‌های خود در راه‌اندازی کسب و کار را بالا ببرید. بازاریابی و بازارسازی را فرا بگیرید. برای مشتریان خاصی، خدمات ویژه‌ای داشته باشید. مهارت‌های حرفه‌ای خود را افزایش دهید. پروژه‌هایی را در کسب و کارتان طراحی کنید که با وجودِ شرایط شما، قابل اجرا باشند. آدم مُولدی باشید. نظم و انضباط در کار فراموش‌تان نشود و اُمورتان را سازماندهی کنید. وارد یک رقابت حرفه‌ای شوید.

 

سرگرمی

هر کاری که شما را آرام می‌کند، باعث می‌شود تا احساس انرژی و تازگی کنید، شادابی را برای شما به ارمغان می‌آورد، می‌تواند یک سرگرمی خوب باشد.

سرگرمی، به معنی تمرکز بر ”تفریح“ است.

خواندن کتاب‌های داستان، تماشای یک فیلم‌سینمایی جذاب، بازی‌های رایانه‌ای، رفتن به تعطیلات، جمع‌آوری آلبوم تمبر، نقاشی کردن، به سالن ماساژ رفتن، انواع ورزش‌ها و بسیاری از تفریحات دیگر که همگی می‌توانند برای شما مفید هم باشند.

 

سلامت جسمانی

ورزش، غذاهای سالم، تحرک، مسواک، کرِم‌های پوست، بهداشت فردی، مراجعه‌ی منظم به دکتر برای بررسی وضعیت جسمانی، آزمایشات مربوط به قند خون، چربی خون، فشار خون و عوامل خونی دیگر، تناسب اندام و غیره، همگی با تندرستی شما در ارتباطند.

شرایط جسمانی شما درست به معنی “تندرستی“ است.

یادتان باشد که تمام جنبه‌های دیگری که تا کنون در مورد آنها گفتیم، به همین جنبه‌ی ”تندرستی“ ربط دارند! اگر می‌خواهید بخوبی پول دربیاورید، ابتدا باید سالم و سرحال و سرزنده باشید. اگر می‌خواهید برای تغذیه‌ی روح‌تان کتاب بخوانید، باید چشمان سالمی داشته باشید. برای آنکه بتوانید در بخش‌های مختلف زندگی‌تان تمرکز کنید، باید تن‌تان سالم بوده و بدرستی کار کند.

***

 

راهی پیدا کنید تا هر روز مقداری فعالیت جسمانی داشته باشید. پیاده‌روی کنید، به باشگاه ورزشی بروید، در پارک‌ها به عضویت یک گروه ورزشی درآیید. اگر در خانه ورزش می‌کنید، گوش کردن به یک موسیقی انرژی‌زا را چاشنی ورزش‌تان نمایید.

همیشه تمیز باشید. دهان‌تان بوی خوش بدند! زیربغل‌تان هرگز نباید بوی تُرشیِ جوراب از خود تراوش کند! در ضمن جوراب‌ها را هر روز عوض کرده و پاها را بشویید. خلاصه اینکه همیشه نعنایی باشید.

فست‌فود و هله‌هوله‌ها را دور بریزید و یا دست‌کم بسیار محدود نمایید. سیگار خودِ شیطان است! بوی آن برای اطرافیان شما بسیار چندش‌آور است و یادتان باشد که دیگران شما را از روی بویی که از خود تراوش می‌کنید، مورد قضاوت قرار می‌دهند!

تأثیر شگرف تناسب اندام بر موفقیت را دست‌کم نگیرید! در دنیا ثابت شده است افرادی که اندام جذابی دارند، اغلب موفق‌تر هستند، خودباوری (اعتماد به نفس) آنها صدها برابر بیشتر می‌باشد و همیشه پول بیشتری درمی‌آورند.

برای آنکه ذهن خود را تغذیه کرده باشید، جدول حل کنید، بازی‌های فکری انجام دهید که هم برای هوشمندی شما مفید است و هم برای سرگرمی. تا می‌توانید کتاب بخوانید؛ داستان، رشد شخصیت، کارآفرینی، فروش، راه‌اندازی کسب و کار، همگی به شما کمک می‌کنند تا هم سرگرم شوید، هم باهوش‌تر شوید، هم دانش شما افزایش یابد، هم زندگی بهتری داشته باشید، هم درک بهتری از زندگی و دنیای پیرامون خود پیدا نمایید، هم انسان فرهیخته و خردمندی شوید، هم در جمع همیشه موضوعی مفید و قابل توجه برای گفتن داشته باشید، هم دایره‌ی واژگان و اصطلاحات شما بالا رود، هم آدم معقول‌تر و متین‌تری بنظر برسید، هم با کتاب‌ها چندین بار زندگی کنید، هم فیلسوف شوید، هم آرامش بیشتری را تجربه نمایید، هم ... (یه نفس عمیق!) خسته شدم از بس که دلیل آوردم!

انواع دوره‌های آموزشی را فراموش نکنید؛ حالا به هر چه که علاقه دارید. امروزه می‌توان بسیاری از این دُوره‌های آموزشی را با هزینه‌ی بسیار کم و یا حتی بطور رایگان از اینترنت دریافت نمود. نقاشی، خوشنویسی، تاریخ، فیزیک، قانون، علوم رایانه‌ای، مطالعات مذهبی، ادبیات و خلاصه هر آنچه که می‌تواند بر روی ذهن شما اثر گذاشته و خوراک مغزتان به حساب بیاید.

برای روحیه‌تان تلاش کنید تا از شرّ خودشیفتگی خلاص شوید، بحث نکنید، خود را به کسی ثابت ننمایید، با طعنه حرف نزنید و تمام موضوعات را به شکلی خیرخواهانه مطرح کنید. عذرخواهی نموده و دیگران را ببخشید، هرچند گذشت از آنها برای‌تان سخت باشد! هرچه بخشش کسی دشوارتر باشد، بخشیدنِ او کاری روحیه‌بخش‌تر خواهد بود.

مدیتیشن کنید و تنها به راه‌حل مشکلات بی‌اندیشید، نه به غُر زدن! عواطف خود را نشان دهید. بچه‌های‌تان را ببوسید و در مقابل آنها، به مادرشان گُل هدیه دهید. حتی با غریبه‌ها نیز خوش‌برخورد جلوه کنید. هر کاری بکنید تا ذهنی آرام، اما در عین حال شاداب و پرانرژی داشته باشید.

در یک گروه عضو شوید؛ گروه نقاشی، فیزیک، ریاضی، ادبیات، جمعی از دوستان که می‌خواهند گُل‌کاری کرده و در زمینه ی گیاهان آپارتمانی فعالیت نمایند. واردِ گروه‌های اجتماعی شوید و دوستان تازه‌ای بیابید. خودتان تشکیل این گروه‌ها را به عهده بگیرید و در آن ثابت‌قدم باشید تا جاییکه روزی تعداد اعضای شما به هزاران نفر برسد. در زمینه ی روحیه‌بخش بودن کار کنید، حتی اگر خودتان الآن روحیه ندارید!

به سراغ کاری بروید که برای شما پول‌ساز باشد. نگاهی به زندگی کارآفرینان خودساخته بی‌اندازید. مهارتی را یاد بگیرید و یا از مهارتی که دارید استفاده کنید. در زمینه‌ی سئو (SEO بهینه‌سازی موتورهای جستجو برای جلب مخاطبِ سایت‌ها و وبلاگ‌ها) کار کنید و یک وبلاگ یا سایت مفید راه بی‌اندازید. در خانه شروع به گُل‌کاری، پرورش گیاهان زینتی کمیاب و حتی خوراکی و درمانی نمایید. یک زبان دوم یادبگیرید و سپس با ترجمه‌ی مطالبی از سایت‌های خارجی، کسب درآمد داشته باشید.

راه و روش تنظیم مخارج و بودجه را فرا بگیرید. سعی کنید تا کمترین میزان تولید زباله را داشته باشید و از هر چیزی بیشترین استفاده را ببرید.

مسائل مربوط به راه‌اندازی شرکت‌ها و مؤسسات را یاد بگیرید. بنیان‌گذاری چنین شرکت‌هایی اغلب تنها با آدرس منزل‌تان کافی است و نیازی به سرمایه‌های بالا ندارد. قوانین و قوائد راه اندازی کسب و کار (Business) و مدیریت را فرا بگیرید. شهامت ریسک‌پذیری و یادگیری کار در ضمن انجام آن را داشته باشید. هرگز شکست در کسب و کار را نپذیرید و از همان ابتدا طرحی مناسب برای آن داشته باشید.

زمینه‌های مختلف مشاغل خانگی را از اینترنت جستجو کرده و قوانین مربوطه را مطالعه نمایید.

شخصیتی اهل عرفان و معنویت شوید. معمولاً کسانی دارای شخصیت گیرایی برای دیگران هستند که درکی عمیق از زندگی داشته باشند، درکی که صرفاً به مادیات مربوط نباشد. کتاب‌های فلسفی و یا داستان‌های فلسفی و تاریخی را مطالعه نمایید.

برای زندگی‌تان ارزش‌هایی را تعیین نمایید: من هرگز دیر نمی‌کنم، همیشه کارم را به بهترین نحو انجام می‌دهم، سرم برود... قولم نمی‌رود! من بیمه نمی‌فروشم، بلکه زندگی هدیه می‌دهم! من تنها مُشتی گیاهان دارویی در خانه پرورش نمی‌دهم، بلکه می‌خواهم همیشه لبخند سلامتی را در چهره‌ی شما ببینم! من فقط مُشتی سنگ معمولی را نمی‌تراشم تا به صورت انگشتر یا دستبند به دیگران بفروشم، بلکه من اعتاد به نفس و شادابی را در قالب یک سنگ تراش‌خورده‌ی زیبا به دیگران هدیه می‌کنم. من تنها یگ وبلاگ کتابفروشی ندارم، بلکه ارزش نخست من فرهنگ‌سازی است! من با یک سایت کوچک عطر نمی‌فروشم، بلکه عاطفه و احساس را به دیگران می‌بخشم!

 

زندگی‌تان را با معنی کنید!

 

کامیاب و شادکام باشید.

مترجم: فرشاد قدیری